top of page

РЕЄСТРАЦІЯ АВТОРСЬКОГО ПРАВА  - СЛУЖБОВИЙ ТВІР

СЛУЖБОВИЙ  ТВІР

Авторське право є важливим аспектом в сфері інтелектуальної власності, що захищає інтелектуальну власність авторів - їхні твори. Реєстрація авторського права на службові твори є однією з важливих процедур, що гарантує захист прав на об’єкт, який створений  автором-працівником в процесі виконання власних службових обов’язків на робочому місці роботодавця. При цьому, при державному оформлені та реєстрації «службового твору», майнові авторські права будуть належати юридичній особі, для якої автор-працівник (чи група співавторів) створив цей об’єкт.   

 

На практиці поширеними прикладами «службових творів» є комп’ютерні програми, мобільні додатки, веб-сайти, інтернет-магазини, дизайни, креслення виробів, технічні описи, методичні рекомендації, науково-практична, навчальна література.       

 

​Службовий твір є об’єктом, який створюється в межах трудового договору працівника з роботодавцем. Як вже було зазначено, такі твори можуть включати в себе відомості, що стосуються діяльності організації, програми комп'ютерних систем, баз даних, наукові дослідження, розробки і подібні.

 

Статтею 429 Цивільного Кодексу України зазначено, що:

Майнові права інтелектуальної власності на об'єкт (в тому числі й на авторській твір), створений у зв'язку з виконанням трудового договору (контракту), належать працівникові, який створив цей об'єкт, та юридичній або фізичній особі, де або у якої він працює, спільно, якщо інше не встановлено цим Кодексом або договором.

 

Тобто, по ЦКУ, якщо працівник і роботодавець в письмовій формі договору не домовились про «розподіл прав», то права володіти та розпоряджатися результатами творчої діяльності працівника для цих двох осіб (автор та підприємство) є рівними.         

 

Згідно з Законом України «Про авторське право і суміжні права»:

«Службовий твір – об’єкт, що створений автором у порядку виконання службових обов’язків відповідно до службового завдання чи трудового договору (контракту) між ним і роботодавцем»

Для «виникнення» службового твору повинні бути виконані наступі умови:

  • автор повинен бути офіційно працевлаштований у роботодавця;

  • потрібно існування «службового завдання» або «трудового договору/контракту», де зазначено про те що створення творів є службовим обов’язком цього працівника;

  • автор-працівник за «службовий твір» повинен обов’язково одержати окрему авторську винагороду або така винагорода є частиною заробітної плати (див. посилання на Закон далі);

  • роботодавець повинен бути резидентом України (тобто виникнення і реєстрація службових творів на ім’я юридичних осіб інших країн на території України не розповсюджується).           

  • Якщо ці умови не дотримані, то «виникнення» службового твору не можливе.  

ДАЛІ СТАТТЯ  16  ЦЬОГО  Ж ЗАКОНУ

1. Авторське особисте немайнове право на службовий твір належить його автору.

Коментар. Тобто, це право згадування чи заборони зазначення «імені автора», право на «псевдонім» та вимагання збереження цілісності твору і протидія будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі і репутації автора.  

 

2. Розподіл майнових прав на службовий твір визначається законом, якщо інше не передбачено договором між автором і роботодавцем.

Коментар. Таким чином, з урахуванням норм діючого законодавства, для того, щоб юридична  особа повністю набула майнові права, а працівник їх позбавився, обов’язково повинен існувати  документ про «передачу/відчуження» таких прав. Лише тоді можливе виникнення і подальша державна реєстрація службового твору на ім’я підприємства, організації, установи. В іншому випадку права залишаться рівними.    

 

3. За створення і використання службового твору, а також за перехід прав на нього автору належить авторська винагорода, розмір та порядок виплати якої встановлюються договором між автором і роботодавцем.

Якщо посадові обов’язки працівника прямо передбачають створення службових творів відповідних видів, авторська винагорода за створення і використання таких творів, а також за перехід прав на них може бути включена до заробітної плати автора відповідно до договору між автором і роботодавцем.

ЩО НЕОБХІДНО  ДЛЯ РЕЄСТРАЦІЇ  АВТОРСЬКОГО ПРАВА – СЛУЖБОВОГО  ТВОРУ
  • Повні реквізити роботодавця

  • Реквізити автора-працівника (ПІБ, адреса, дата народження, посада)

  • Довідка від підприємства про працівника (зразок надаємо)

  • Об’єкт авторського права - в електронному вигляді, скорочений опис, назва обов’язково

  • Дата закінчення роботи над об’єктом авторського права

  • Службове завдання, або подібний документ (складаємо ми для Вас)

  • Договір між автором і роботодавцем (складаємо ми для Вас)

ПРОЦЕДУРА  ДЕРЖАВНОЇ  РЕЄСТРАЦІЇ  ВІДБУВАЄТЬСЯ  2-4  МІСЯЦІ.

В результаті патентне відомство надає Рішення та Свідоцтво про реєстрацію авторського права на службовий твір.

Окрім офіційного підтвердження майнових прав юридичної особи, ці документи є підставою для:

  • виникнення і постановки нематеріального активу на баланс підприємства;

  • можливість оцінювання такого активу;

  • право надавати дозволи (ліцензії) іншим особам на користування об’єктом за гроші чи безкоштовно (наприклад - по договорам франчайзингу);

  • право забороняти іншим особам використовувати цю інтелектуальну власність. 

JULIUS

Строк дії, логотип, бренд, свідоцтво

"Патентна Агенція "ДЖУЛІУС" заснована досвідченими патентними повіреними України, які працюють у галузі інтелектуальної власності від 1995 року. Авторське право, торговельні марки, промисловий дизайн, винаходи, корисні моделі, оформлення, реєстрація, захист та розпорядження правами.

+38 050 8090719 | +38 097 1011160 | ua.patents@gmail.com

  • Youtube
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
bottom of page